3D tlač

3D tlač je aditívny spôsob výroby, kedy postupným nanášaním a spájaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný objekt a zároveň pri ňom nevzniká nijaký odpad.  3D tlač je vhodná na rýchlu výrobu prototypov a nedostupných náhradných dielov.  Široká paleta materiálov zabezpečuje reálne využitie súčiastky a správna voľba jej životnosť a funkčnosť.  Výška vrstvy od 0,05mm a priemer trysky od 0,2mm.   Cenu výtlačku ovplyvňuje rozsah prípravy dát, dĺžka tlače a použitý materiál.


PLA -  je najčastejšie používaný materiál pre 3D tlač. Má nízku tepelnú roztažnosť a výtlačok je velmi tvrdý.  Materiál vhodný na tlač velkých objektov. 
PET/PETG - húževnatý a tepelne odolný materiál. Má univerzálne využitie,  najmä však na tlač mechanických častí.   Materiál vhodný na tlač velkých objektov. 

ABS - velmi pevný a všestranný materiál s výbornou tepelnou odolnostou. 
FLEX - silný a pružný materiál. Vhodný napríklad na tlač tesnení a krytov. Má dobrú odolnosť voči oteru a zostáva pružný aj pri nižších teplotách. 

Ďalšie dostupné materiály - NGEN, HIPS, Polypropylen PP, Nylon, ASA, PC-ABS a KOMPOZITNÉ materiály, ktoré sú založené hlavne na plastovej zložke a sekundárnom materiále vo forme prachu. tlaciarnejpg